رشد، راز ساده شادمانی

کودکان در آن زندگی می کنند. تجارت به آن نیاز دارد. شور و عشق به خاطر آن شکوفا می شود. معجزات طبیعت هر روز در آن تجلی می یابند. آن چیست؟ ما آن را رشد می نامیم. ظرفیت قابل اتساعی برای رسیدن و نمو کردن از فراتر از آن چه که هستیم به آن چه می توانیم بشویم. کلید واقعی طول عمر ما در تداوم رشد در هر مرحله از زندگی است، این تداوم به نوعی شامل کنجکاو و فعال بودن از نظر روحی و درگیری هیجانی می باشد.

متاسفانه، برنامه ها و رویاهای ما اغلب متوقف می شوند، تنها به این دلیل ساده ای که ” وقت نداریم” یا ” خیلی استرس داریم”. شغل ما، کارهای روزمره ی ما و نگرانی های ما بر اشتیاق ما پیشی گرفته است. ما تمایل داریم که احساس نماییم گیر کرده و راکد هستیم، با جریان عادی قابل پیش بینی خسته شده و با مسئولیت هایمان تحلیل می رویم.

در چنین حالتی هرگز زمانی را به پرسش از خود اختصاص داده ایم که: آیا واقعا شکوفا شده ام؟ در زندگی پیشرفت کرده ام؟ خود را برای رسیدن به حد نهایت به چالش کشیده ام؟ بهترین چیزها را در خود استخراج کرده ام؟ برای پاسخ گویی به چنین سئوال هایی، به بررسی دیدگاههای دو نفر از افراد سرشناس یعنی آنتونی رابینز و دیپک چاپرا، در زمینه رشد و ترقی انسانی می پردازیم. در مصاحبه هایی متفاوت آنها نظرات خود را مورد چیزهایی که ما آنها را رشد می نامیم، ارائه می دهند.

ما چگونه به بن بست می رسیم؟

رابینز، مربی عملکرد بهینه و نویسنده کتاب قدرت درون، مهار نیروهای اولیه ی درونی، بیان می دارد که “کودکان استاد گسترده ساختن ظرفیت هایشان هستند.”

جسم، ذهن و مهارت های آنان در فضایی دورانی در حال رشد است. کنجکاوی آنها همانند انرژیشان نامحدود است و که به خودی خود فوران می کند.

با این حال به عنوان بزرگسال، در دام جریان تکراری زندگی و سست کننده ی ذهن گیر می افتیم. ” ما در قلمرو آرام – امن، حفاظت شده و کسل کننده ی خود – می مانیم و از این که از آن گام بیرون نهیم، می ترسیم. اما همین قلمرو آرام که ما را از درد رشد حفاظت می کند، می تواند به زندانی برای ما تبدیل شود. به جای این که با انرژی کودکی به درون زندگی شیرجه بزنیم، احتیاط  و وسواس زیادی به خرج داده و قادر نیستیم شادی را به تداوم بخشیم چون رشد ما را عقیم می گذارد”.

ما از یادگیری و شوخ طبعی دست می کشیم.

دکتر چاپرا، مولف ۳۸ جلد کتاب در مورد سلامتی و روحیه معنوی داشتن، در آخرین اثرش تحت عنوان، آتشی در قلب، رشد را “تکامل تدریجی هوشیاری یا روان” تعریف می کند.

وی بیان می دارد که “مطالعات نشان داده رشد هیجانی بیشتر افراد پس از هشت سالگی متوقف می شود!” بخشی از شرطی سازی اجتماعی ما می گوید که زمانی که به مدرسه می رویم، رشد متوقف می شود، در حالی که می بایست سرعت پیدا می کرد. همچنین ما به عنوان بزرگسال توانایی شوخ طبعی را نیز از دست می دهیم. وی اظهار می دارد “اسکی کردن، گلف، لذت بردن از طبیعت، بازی با کودکان خود، از جمله ی این موارد است. بازی برای رشد ضروری است، چون در این حالت روان ما وارد نهفتگی شده و خلاقیتمان شکوفا می گردد”.

ما به وعده های نادرست باور پیدا کرده ایم. دکتر چاپرا معتقد است که در جامعه بی نظم و پر استرس ما، اغلب از طرح “سئوالات عمیق تر” ناتوانیم و به جای آن بر اغوای ماتریالیسم متمرکز می شویم.

وی بیان می دارد که “به ما وعده های نادرست داده اند، این که پول می تواند هر چیزی را برآورده سازد از هیجان های شاد گرفته تا ارتباط صمیمی و زندگی خوب. به عبارتی دیگر پول می تواند روح شما را بخرد. پیش فرض ذهنی فراگیری وجود دارد، بر این اساس که چیزی خارج از درون، شما را شاد می سازد، اما در حقیقت هیچ رابطه ای بین آن چه که ما شادی می نامیم و موفقیت مادی وجود ندارد.”

دکتر چاپرا بیان می دارد که موفقیت واقعی” توانایی عشق ورزیدن و شور و شوق داشتن، یافتن معنا در زندگی و احساس ارتباط  با خلاقیت خویش است. زمانی که به همه این ها رسیدی، موفقیت مادی محصول فرعی و جانبی آنها خواهد بود.”

در واقع مطالعه اخیری که به تحلیل سطوح شادی در ۶۵ کشور پرداخته، ایالات متحده را در رتبه ۱۶ قرار داده است. این مطالعه در مجله انگلیسی نیو ساینتیست چاپ شده، نیجریه را به عنوان بالاترین درصد مردمان شاد معرفی کرده و برخی از کشورهای در حال توسعه را در رده های بالا قرار داده است.

رابینز که برنامه هدایت زندگی را ۲۵ سال پیش ارائه داد، بیان نموده که چه چیزی افراد را خوشحال و چه چیزی آنها را ناراحت می نماید. او می گوید: “ما مرفه ترین ملت در جهان هستیم، اما ۶۵ درصد از جمعیت ما اضافه وزن دارند، ۱۹ درصد از افسردگی رنج می برند، ۵۰ درصد ازدواج ها به طلاق ختم می شود و ۱۹ میلیون از داروهای مخدر استفاده می نمایند! مشکل در کجاست؟ ما دنبال اهداف مادی هستیم، اما از درون رنج می کشیم چون موفقیت بدون اتمام، با شکست برابر است. سرانجام چیزهایی که به دست می آوریم، هرگز ما را خوشحال نمی کند.”

ما منفی ها را برجسته می کنیم.

رابینز می گوید:” دلیل اصلی این که بیشتر افراد در رنج هستند این است که آنها فقط بر آشفتگی ها، چالش ها و مشکلاتشان تمرکز می کنند.”

دکتر چاپرا می گوید: “هیجان های شما تقصیر سایرین نیست، اگر شما احساس درد می کنید، باید منشاء آن را درک کنید، آن را بیان کنید، تسهیم نمایید، رهایش کنید و بگذرید. این همان کاری است که یک فرد بالغ از نظر هیجانی انجام می دهد. اگر این کار را انجام ندهید، یادآوری درد بعدا به صورت خشم بروز می یابد، انتظار درد اضطراب را تولید می کند، کاستن از درد به صورت احساس گناه نمایان می شود، و تمام این درد انرژی شما را بلعیده و منجر به افسردگی می شود.”

چگونه به صورت واقعی احساس شادی و رضایت نماییم؟

دکتر چاپرا معتقد است که اغلب هر مشکلی که در تقابل با رشد شماست، قابل حل است. کافی است از خودتان بپرسید:  الان من چه چیزی را مشاهده می کنم؟ چه احساسی دارم؟ چه نیازی برآورده نشده است؟ اگر خوشحال نیستید، به این دلیل است که نیاز ادراک بقا یا امنیت، عشق یا تعلق داشتن، خلق اثر یا پیشرفت، عزت نفس یا احترام به خود تحقق نیافته است. رابینز می پرسد “چه بخشی از وجود شما نیازمند رشدی بیشتر از بخش های دیگر است؟ در مقیاسی از یک تا ۱۰ (ده به معنای حالت بهینه است) وجود شما چه نمره ای می گیرد؟ کار و ارتباطاتتان چطور؟ جای که قرار دارید با جایی که دوست داشتید بودید، چه تفاوتی دارند؟  زمانی که درک روشن از جایی که می خواهید باشید را به دست آوردید، می توانید راه های نزدیک تر کردن خود را به آن هدف با بارش فکری، مشخص نمایید.”

در این جا چند نمونه از آن ایده ها بیان می گردد:

دوباره کودک شوید.

رابینز توصیه می کند که “اگر می خواهید احساس سرزندگی کنید، به دوران کودکی خود برگردید. منظورم این نیست که کودکانه رفتار کنید. منظور زمانی که روی مشکل خود متمرکز شده اید و جواب نمی گیرید و نمی توانید کاری از پیش ببرید. با این حال زمانی که کودک می شوید، دنیا را از دیدگاهی تازه نظاره می کنید. کودکان می توانند یک فیلم کمدی را پنجاه بار نگاه کرده و هر بار به آن بخندند. کودکی یک سن نیست، بلکه حالتی از ذهن است.”

در جستجوی راز باشید.

دکتر چاپرا می پرسد: “آیا هرگز پیش آمده که از خود بپرسید که من کی هستم؟ از کجا آمده ام؟ آیا من روح دارم؟ معنا و هدف زندگی من چیست؟ خواسته واقعی من چیست؟ اگر این سئوال ها را بررسی نمایید، درکی اجمالی از راز پیدا می کنید و رشد خواهید نمود.”

تغییر را انتخاب نمایید، در غیر این صورت او تو را انتخاب می کند! رابینز معتقد است که “جسم شما در حال تغییر است حال شما چه آن را دوست داشته باشید یا نه. همچنین روابط شما هم تغییر خواهد کرد. تغییر یک روند اتوماتیک دارد، اما رشد نه”.

رابینز در در رویکرد عملگرای خود بر لزوم رفع موانع سایشی و تمام یکنواختی همراه آن تاکید می کند. وی اغلب به شرکت کنندگان در سمینارهایش می گوید:” زندگی کسل کننده نیست، شما کسل کننده اید! به خاطر داشته باشید که هر ماهیچه در بدن شما با به کار گرفتن رشد می کند. ماهیچه های هیجانی نیز نیازمند تحرک و تقویت هستند. اگر بلااستفاده شوند، رشد کاهش می یابد، علاقه و شور بدون اظهار شدن رو به افول می رود، جرات بدون بهره برداری کم کم ناپدید می شود. تنها چیزی که ترس را از بین می برد اقدام کردن و گام برداشتن است که جنبش و حرکت را ایجاد می کند.”

طبق گفته های رابینز، در تغییر پنج مرحله وجود دارد:

اول: شما از وضع موجود  دلگیر و خسته شده اید.

دوم: شما احساس عدم رضایت و ناراحتی کرده و خواهان چیز بهتری هستید.

سوم: شما به مرحله و آستانه ای می رسید که دیگر نمی توانید حرکت کنید.

چهارم: شما بینش پیدا کرده و وضعیت خود را به وضوح مشاهده می کنید.

پنجم: شما دگرگونی را تجربه کرده و قدم به ناشناخته گذاشته و بلافاصله اقدام عملی می نمایید.

این لحظه ای است که تغییر می تواند تماماً روی دهد. به یاد داشته باشید: یا تو تغییر را انتخاب می کنی یا او تو را.

پذیرا و مشتاق تازگی باشید.

رابینز بر این باور است که بخشی از تغییر، کشف و همراه شدن با افراد جدید است. همان افرادی که به شما الهام بخشیده و شما را به چالش می کشند، برای شما الگو یا مربی می شوند، همان هایی که نوعی از زندگی را دارند که دلخواه شماست. رابینز در این خصوص می گوید : “با آنها صحبت کنید، از آنها تقلید کرده و دیدگاهشان را کشف نمایید. دریابید که چگونه آنها آن را انجام می دهند.”

دکتر چاپرا بیان می دارد: ما همه نیازمند ارتباطات معنا داری هستیم که ما را به حرکت وا می دارد. به جای این که بگویید از نشستن و بحث کردن تکراری با افراد یکسان خسته شده ام، با افرادی که سئوال می پرسند و حس کنجکاوی دارند، همدم شوید. چرا به دنبال کشف زندگی آن گونه که هست، یعنی عجیب، ترسناک، چالش انگیز، نشاط آور و بسیار جالب نمی روید؟”  رابینز می پرسد:”  جالب نیست اگر صرفا به خاطر دیوانگی به کنسرت رپ بروید؟ سیرک چطور؟ یا بلند شدن در هوا با چتر به کمک اتومبیل یا قایق موتوری و یا اجتماع سیاسی؟”

کمک کنید.

رابینز می گوید :”زمانی که روشی را برای کمک به دیگران پیدا کرده و به آنها کمک می کنید، روی دور رشد قرار می گیرید. هر چه همکاری بیشتر باشد، بیشتر رشد می کنید و هر چه بیشتر رشد کنید، بیشتر همکاری خواهید داشت. شما درک خواهید کرد که در زندگی مسئول هستید. زمانی که این را فهمیدید – یعنی به طور واقعی به دیگران کمک کردید – زندگی شما فوراً دگرگون می شود.”

طبق نظر دکتر چاپرا در قانون معنوی بخشش، هدیه شما می تواند به سادگی یک احوالپرسی، یک خوش نیتی یا یک دعای خیر باشد. دکتر چاپرا می گوید: “در بخشودن حس بزرگیِ خاصی، حتی سرافرازی وجود دارد و این امر به ما در رشد حس گستردگی خود، کمک می کند.”

به حرکت خود ادامه دهید.

دکتر چاپرا بیان می دارد که هنگامی که احساس اندوه می کنید، استفاده از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب چاره کار نیستند. مگر این که افسردگی شما حالت روانی داشته باشد، و الا روش های ساده ای وجود دارد که با انجام آنها حال شما بهتر می شود. این موارد شامل: تمرینات مختلف، ماساژ گرفتن، نگاه کردن به یک فیلم عالی، خندیدن، چیزی را درست کردن، گوش دادن به موسیقی، خواب با کیفیت و صحبت کردن با دوستان در مورد احساسات خود می شود.

وی بر این باور است که با تحریک شدن و درگیر بودن در این کارها به طور هماهنگ هورمون های درونی مواد شیمیایی درون مغز شما همچون دوپامین، سروتونین و اکسی توسین در جریان خون بدن شما رها شده و افزایش می یابد. وی می گوید: “هیچ ماده ضد افسردگی نمی تواند چنین هماهنگی را ایجاد نماید، چون این امر با هدایت و سرپرستی هوش درونی روان شما، صورت می گیرد.”

به کسی عشق بورزید.

سرانجام هر دوی آنها یعنی رابینز و دکتر چاپرا معتقدند که اگر یک روش مطمئن برای رشد وجود داشته باشد، ظرفیت انسان برای عشق است. این می تواند می تواند عشق رمانتیک، عشق به خانواده، دوستان، حیوانات، هنر یا زیبایی باشد. دکتر چاپرا می گوید: “عشق نیروی روانی قدرتمندی است و زمانی که در وجودتان پرورش یافت، احساس حال خوبی خواهید کرد.”

رابینز برای عشق چهار مرحله را در نظر می گیرد، به غیر از مرحله آخر، بقیه بیشتر شامل حالات روحی و روانی هستند.

مرحله اول: خواستار عشق ورزیدن باشید، همچون نوزادان و برخی بزرگسالان که آن را انجام می دهند.

مرحله دوم: دادن و انتظار بازگرفتن نوعی عشق.

مرحله سه: ابراز عشق به صورت آزاد بدون این که به جای وابسته باشد.

مرحله چهار: عشق بدون محدودیت همان طور که مادر ترزا ابراز کرد.

زندگی در مرحله چهارم، نهایت رشد روحی و روانی است.

دکتر چاپرا  که تمام فلسفه شفابخشی او بر پایه عشق، معنویت و قدرشناسی است، می گوید: رشد چالش برانگیز است برای تمام کسانی که می خواهند فراتر از آن چیزی که هستند، گسترش یابند. “ابتدا استعداد منحصر به فرد خود را یافته و آن را نیروی محرکه خود قرار دهید. ثانیا، هر تصمیمی که گرفته می شود باید بر این اساس باشد که منجر به افزایش تجربه عشق در زندگی باشد. سوم: برای بودن در طبیعت زمان بگذارید. سرانجام زمانی را به بازی و تفریح اختصاص دهید.” نتیجه اش؟ یک زندگی سرشار از شادی.

آزمون رشد شادی واقعی

ما از هر دوی دیپاک چاپرا و آنتونی رابینز خواستیم تا لیستی از سئوالاتی را که می تواند شادی و مکمل بودن در زندگی را ایجاد کنند، تهیه نمایند. زمانی را برای بررسی و پاسخگویی به این ۲۰ سئوال اختصاص داده و رشد نمایید!

لیست رشد دکتر چاپرالیست رشد رابینز
ردیفسوالردیفسوال
۱آیا شما در مورد نحوه کار وسایل کنجکاو هستید؟۱در شش ماه اخیر، چه مهارت، فعالیت یا سرگرمی  جدیدی امتحان کردید و چگونه خود را از محدودیت هایتان  فراتر ببرید.
۲آیا روابط خود را رشد داده و بهبود می بخشید؟۲چه چیزی را خوانده، شنیده یا شاهد بوده اید که دیدگاه شما را درزندگی تغییر داده باشد؟
۳آیا برای بازی کردن در بیرون زمانی را اختصاص می دهید؟۳چگونه دایره اجتماعی خود را فراتر از گروه اطرافیان معمولی خود گسترش داده اید؟
۴آیا زمانی را برای بودن در طبیعت اختصاص می دهید؟۴اخیرا چه کار کرده اید که به دیگران کمک نموده و مهارت های خود را تسهیل نمایید؟
۵آیا به طور مرتب ورزش می کنید؟۵آخرین باری که به گردش رفتید کی بود و چه جایی تازه ای را جالب یافتید؟
۶آیا عبادت یا میدیتیشن انجام می دهید؟۶چه چیز رومانتیکی را برای همدمتان درست کردید؟
۷آیا برای تعالی و آرامش روحی و روانی خود کار می کنید؟۷آیا محیط خانه را تغیر داده و بهبود بخشیدید؟
۸آیا معنا و هدف زندگی را می دانید؟۸برای تعالی زندگی معنوی خود چه کار کرده اید؟
۹آیا شما الگوها یا قهرمانان افسانه ای، اسطوره ای، تاریخی یا مذهبی دارید؟۹اخیرا چه چالشی جدی در زندگی داشته اید و از آن چه آموختید؟
۱۰آیا از استعدادهای منحصر به فرد خود آگاهی دارید؟۱۰برای تقویت و بهبود سلامت و جذابیت جسم خود چه می کنید؟

با توجه به پاسخ شما به لیست سوالات رشد دکتر چاپرا و آنتونی رابینز در مسیر رشد قرار دارید؟

Loading ... Loading ...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *