تغییر

شما واقعاً می خواهید تغییر کنید. پس چرا نمی توانید؟

تمامی ما در آن مراحل بوده ایم. می خواهیم ورزش کنیم. می خواهیم سیگار کشیدن را ترک کنیم. می خواهیم از غذاهای سالم تر استفاده کنیم. می خواهیم مشغول کاری جدید شویم. ما خواهان رسیدن به اهدافمان هستیم. سایتهایی را که در خصوص اهدافمان اطلاعاتی به ما می دهند بازدید می کنیم. اهداف خود را تنظیم می کنیم، رفتار خود را عوض می کنیم، برای یک یا دو ماه این موضوع ادامه می یابد، اما پس از آن این اشتیاق به اهداف خوب شروع به کاهش می کنند و اکثر ما احساس می کنیم به جایی که از آن شروع کرده ایم بازگشته ایم. بسیاری از این موارد به هدف گذاری که انجام داده ایم باز می گردد. ما نیاز به تنظیم اهدافی قابل دسترس، واقعی و قابل اندازه گیری هستیم. اما این کافی نیست. موارد دیگری نیز هست که نیاز به توجه دارد. یک سخنران انگیزشی، زیگ زیگلار، این موضوع را به طور خلاصه بیان کرده است: “شما به دنیا آمده اید تا برنده شوید. اما برای آنکه برنده شوید باید برنامه داشته باشید، برنامه ریزی کنید و انتظار داشته باشید که برنده شوید.” و این آن موضوعی است که ما در اغلب موارد آن را نادیده می گیریم.

  • برنامه ریزی و آمادگی

اهداف بزرگی داریم اما این کافی نیست. برای باقی ماندن در مسیر رسیدن به اهداف ما نیاز به برنامه ریزی و آمادگی برای آنها هستیم. در غیر این صورت در زندگی روزمره ما از بین می روند و در نهایت به موضوعی که فقط ما یک بار انجام می دهیم تنزل می یابند و کم کم از زندگی ما محو شده و بیرون می روند. برای مثال اگر هدف شما این است که در هفته ۳ روز و در هر روز ۲ ساعت ورزش کنید، سپس برای این منظور به باشگاه ورزشی رفته، ثبت نام کنید، کارت عضویت دریافت کنید، کیف ورزشی تهیه کرده و با خود قرار بگذارید که پس از اتمام ساعت کاری به باشگاه بروید، اینها همه عالی است، اما همه چیز به اینجا ختم نمی شود. شما علاوه بر این موارد نیازمند تفکر به سبک زندگی خود هستید. ضمن آنکه می بایست بهترین روزها و زمانهایی که با این فعالیت و هدف شما متناسب است را انتخاب کنید. پس از ساعت کاری؟ عالیست، در صورتی که در محلی که شما کار می کنید جلسات کاری پس از اتمام ساعت برگزار نشود. در غیر این صورت زمان نهار یا صبح زود قبل از شروع ساعت کاری انتخاب بهتری است. همچنین مطمئن باشید که در نزدیکی زمان نهار هیچ جلسه ای که با آن زمان تداخل پیدا کند برنامه ریزی نشود. یا در صورتی که صبح زود قرار است ورزش کنید، شب قبل تا دیروقت بیدار نمانده باشید. در صورتی که این عوامل را در هنگام برنامه ریزی برای اهداف خود در نظر نگیرید، اتفاقی که می افتد این است که در ۳ هفته آینده طبق برنامه به باشگاه ورزشی می روید اما در هفته چهارم با توجه به تداخلات پیش آمده در ۳ هفته گذشته تصمیم می گیرید ۱ جلسه از ۳ جلسه حضور در باشگاه ورزشی در هفته را حذف کنید. در طی هفته های آتی به تدریج ۲ جلسه و در نهایت هر ۳ جلسه حضور در باشگاه ورزشی را حذف می کنید و کیف ورزشی شما در کنار سایر وسایل بدون کاربرد زندگیتان قرار می گیرد.

  • انتظار برای پیروزی و موفقیت

این مورد بیش از آنچه که اغلب مردم می دانند در کسب موفقیت در اهداف تاثیرگذار است. در محل کار همه ما تعداد زیادی از همکاران هستند که سعی کرده اند سیگار کشیدن را ترک کنند و در این هدف گذاری موفق شده اند. البته برخی نیز وجود دارند که در این راه موفق نبوده اند. پس از صحبتهای انجام شده با اعضای این دو گروه به دو نکته کلیدی در خصوص آنها برخورد کردیم. در بین گروهی که موفق نشده اند این نکته احساس می شود که ترک سیگار کار سخت و مشکلی است و تلاش زیادی را می طلبد تا به آن نائل آمد. همچنین به نظر می رسد انتظار ندارند عادت سیگار کشیدن در آنها ترک شود. طوریکه برای روز مبادا بسته سیگاری را در گوشه ای پنهان کرده اند. در حالیکه برای گروه اول احساسی که امکان داشته باشد در ترک سیگار موفق نشوند پدیدار نمی شود. یک تصمیم گرفته شده است، آنها کاملاً مطمئن هستند که از عهده آن برمی آیند و در انتظار شکست نیستند. این چیزی است که همراه اکثر ماست. ما می خواهیم سیگار کشیدن را ترک کنیم اما به آن باور نداریم. ما می خواهیم وزن خود را کم کنیم اما فکر می کنیم که خیلی سخت است. ما آن را قبلاً امتحان کرده ایم، امروز و فردا نیز با رژیم های جدیدی امتحان خواهیم کرد اما فکر نمی کنیم اتفاقی بیفتد. ما یک شغل جدید می خواهیم اما بازار کار در بیرون خوب نیست، رزومه نوشته شده جالب نیست. ما در واقع انتظار موفقیت نداریم. این واقعیت اکثر مردم است. در این خصوص به نکته ای مهم توجه کنید. برای یافتن حس درونی خود در مورد اهدافتان، به طور دقیق نحوه صحبت کردن خود را در خصوص اهدافتان با دیگران بررسی کنید. این سخنان، سرنخ خوبی در خصوص تفکر واقعی شما در مورد رسیدن به اهدافتان می دهد. معکوس کردن این احساسات درونی ناخودآگاه مانند طی کردن مسیری طولانی است که کمک می کند رفتار شما عوض شده و انتظار پیروزی و موفقیت در اهدافتان به سراغ شما بیاید.

به یاد داشته باشید شما متولد شده اید تا برنده شوید.

مطلب فوق از سایت PicktheBrain  گرفته و ترجمه شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *