انگاشته

فیلم انگاشته Tenet

بازهم فیلم دیگری از عالیجناب کریستوفر نولان. من واقعاً نمی دانم این بشر چنین ایده هایی را از کجا می آورد و چگونه به آن می رسد. به عنوان کسی که خط فیلم های نولان را دنبال می کنم هربار که فیلم جدید می سازد، اولاً که اشتیاق زیادی دارم آن را ببینم و دوم اینکه پس از دیدن فیلم چند روزی ذهنم را به خودش مشغول می کند.

فیلم انگاشته یا Tenet که محصول سال ۲۰۲۰ است، به نظرم فیلمی نیست که در خط زمان پیش برود. شما همواره باید گذشته فیلم را در ذهنتان داشته باشید و مدام مرور کنید. اینکه انتظار داشته باشید اتفاقات گذشته را دیگر مشاهده نکنید، انتظار نادرستی است. در واقع موضوع اصلی فیلم هم همین است. حرکات رو به جلو و عقب در زمان. کلاً فیلم های نولان را باید در محیطی ساکت و با دقت زیاد دید. چون جزئیات در آن مهم و برای هر لحظه از فیلم نولان فکر کرده و آن صحنه یا صدا را ساخته است. این فیلم هم مستثنی نیست.

نکته بسیار جالب برای من نحوه ساخت فیلم است. در بعضی صحنه ها عوامل فیلم مجبور بوده اند صحنه ای که قبلاً گرفته اند را مجدد بگیرند، اما حرکات بازیگران در خلاف جهت بار قبلی است.

حتی به یکی از پارادوکس های مهم حرکت در زمان به نام پدربزرگ اشاره می کند، اما تقریبا بدون پاسخ آن را رها می کند.

یکی از جالب ترین صحنه های فیلم، صحنه هایی است که بازیگر نقش اصلی با خودش در دو زمان مختلف برخورد می کند و این فوق العاده است. تصور کنید با خودتان در گذشته یا آینده برخورد داشته باشید. هزاران مسئله در آن لحظه به ذهن انسان می آید. هزاران سوال. بسیار لحظه نابی است. پر از شگفتی.

در انتهای فیلم از دو ارتش برای مبارزه با شخصیت شر یا منفی فیلم استفاده می شود. گروهی که در خط زمان به سمت جلو پیش می روند و گروهی دیگر که در خط زمان به سمت عقب حرکت می کنند. به تصویر کشیدن صحنه های جنگی که نیروهایی از دو طرف در یک زمان اما در خلاف جهت حرکت می کنند فوق العاده زیبا و شگفت انگیز است.

در واقع به نوعی شما در هر لحظه فیلم در یک مکان و دو زمان قرار دارید و این تجربه ای عالی برای مغز است که بتواند این اتفاق را شبیه سازی و درک کند. حضور در دو مکان در یک زمان در فیزیک کوانتوم اثبات شده است اما حضور در دو زمان (که البته یک لحظه و زمان است اما یکی پیشرو و دیگری پسرو) در یک مکان موضوعی بود که تاکنون به آن فکر نکرده بودم.

در خصوص نام فیلم Tenet و چرایی آن طبق مطلبی که در این سایت خواندم و به نظرم هم درست است، دو گروه آبی و قرمز در انتهای فیلم ۱۰ دقیقه (Ten) فرصت دارند که الگوریتم را از دست شخصیت منفی یا شر فیلم بگیرند، گروهی ۱۰ دقیقه رو به جلو فرصت دارند و گروهی ۱۰ دقیقه رو به عقب. از این رو اسم فیلم در واقع بر روی حرف n قرینه شده است. Tenet

نکته دیگری که فیلم به آن نپرداخته کاهش سن در اثر بازگشت به عقب زمان است. البته اینکه صحنه های بازگشت به عقب خیلی زمان بر نبوده مثلا چند سال نبوده که تغییرات فیزیکی در صورت و اندام های بدن بازیگران مشخص شود، نیز بر این موضوع تاثیرگذار است.

اگر دوست دارید مغزتان را به چالش بکشید حتماً این فیلم را ببینید. اگر هم زبان انگلیسی شما مانند خود من در حد تماشای فیلم زبان اصلی نیست، چون مفاهیمی که گفته می شود مهم است (همانطور که قبلاً گفتم نولان با دقت به همه چیز فکر می کند)، خودتان را اذیت نکنید و با زیرنویس یا دوبله فیلم را ببینید.

اطلاعات بیشتر در خصوص این فیلم را در سایت imdb می توانید بیابید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *