لطفاً لبخند بزنید.

چارلز داروین، مشهورترین نظریه تکاملش را که در یکی از مهمترین کتاب های تمام دوران زندگیش به نام منشا گونه ها (Origin of Species) ارائه کرده است. او در این کتاب توضیح داده است که چگونه جوامع با محیطشان درطی زمان تطبیق می یابند. در انجام اینکار، او زیست شناسی تکاملی را پایه گذاری کرد. منشا گونه ها مشهورترین کار داروین است، اما او کتاب کمتر مشهوری با عنوان حالت احساسات در انسان ها و حیوانات (The Expression of the Emotions in Man and Animals) را نیز نوشت. در این کتاب اوبیان می کند که همه انسان ها احساس را از طریق رفتارهای مشابهی نشان می دهند. این دیدگاه همان دیدگاهی است که روانشناسان امروزه کاملا با آن موافق هستند، با تایید اینکه حالات معینی از احساس برای همه ما، بدون توجه به نژاد، فرهنگ یا سن مشترک است. یکی از این حالات چهره ای جهانی، لبخند است.

لبخند و شادی

واکنش طبیعی شادی، لبخند است. و بر طبق علم، معکوس آن نیز درست است، یعنی لبخند در واقع شادی را بوجود می آورد.

اخیرا دانشمندان روانشناسی تارا کرافت و سارا پرسمن آزمایشاتی را برای یافتن رابطه بین استرس و لبخند انجام دادند. آنها دریافتند زمانی که افراد در تکمیل امور جاری خود لبخند زدند، ضربان قلب و سطوح استرس کمتری داشتند از آن هایی که حالتی از بیتفاوتی در تمام کارهایشان بر چهره داشتند. این اثر بخصوص برای شرکت کنندگانی که لبخند گوش تا گوش بزرگی (لبخند دوشن) را ارائه کردند، رسما تایید شده است. آزمایش محققین را به این نتیجه گیری هدایت کرد که زمانیکه با اوضاع پراسترسی مواجه شدید، ارائه لبخند روی صورتتان می تواند فکر خوبی باشد، لااقل برای یک لحظه، بدلیل اینکه استرس را کاهش می دهد. لبخند مغزهای ما را در باور اینکه خوشحال هستیم، فریب می دهد. مکانیسم این کار نیز با مرور خاطرات خوش در ما می باشد و از این رو حالات روحی ما را تقویت می کند.

لبخند و استرس

اگرچه رابطه دقیق حالت چهره و حالت روانی ناشناخته می باشد، اما عنوان شده است که لبخند سطوح هورمون محرک استرس کورتیزول را کاهش می­دهد. افزایش سطوح کورتیزول می تواند بطور بالقوه منجر به بیماری قلبی عروقی، بیماری روانی و چاقی شود، بنابراین هر تلاشی برای کاهش سطوح کورتیزول ارزشمند است.

لبخند نیز اثر مثبتی در تعادل انتقال دهنده های عصبی موجود در مغز دارد. انتقال دهنده های عصبی مواد شیمیایی نیرومندی هستند که مسئول تنظیم عملکردهای فیزیکی، روانی و شناختی از جمله چرخه های خواب، مقاومت در برابر درد، کنترل وزن و حتی پایدارسازی خلق شما درطی فعالیت های پراسترس روزانه هستند و به آرامش سیستم عصبی شما کمک می کنند.

زمانیکه نامتعادلی در انتقال دهنده های عصبی رخ دهد، می تواند موجب طیفی از عوارض از جمله چاقی، میخوارگی، اعتیاد به کافئین یا نیکوتین، افسردگی، شوک های ناشی از ترس، اختلال دوقطبی، و بسیاری شرایط دیگر شود. بنابراین، عملکرد ساده لبخند می تواند پیامدهی عصبی در مغزتان را فعال کند که سلامتی و خوشی را بالا می برد.

لبخند و جاذبه
تحقیق نشان می دهد که زمانیکه شما لبخند می زنید، افراد با شما بطور متفاوتی رفتار می کنند. لبخند بطور آنی موجب می شود که شما قابل اطمینان تر، راحت تر، وفادارتر و جذاب تر ظاهر شوید. آزمایش تحقیقاتی چهره در اسکاتلند (The Face Research Laboratory in Scotland) مطالعه ای با درخواست از گروهی از مردان و زنان برای تماشای عکس های افراد و امتیازدهی به جاذبه آنها نشان داد افرادی که بیشتر لبخند زدند بطور جذاب تری از آن هایی که از ارتباط چشمی دوری کردند و اصلا لبخند نزدند، امتیاز داده شدند.

شاید بهمین دلیل است که افراد مشهور جهت بهبود نمایش لبخندی کامل به منظور نشان دادن بی نقص بودن دندان های مرتب و سفید خود، اغلب با خرید روکش های چینی دندان بر روی لبخند خود سرمایه گذاری می کنند. برطبق پژوهشی در دندانپزشکی زیبایی در بوستون، دندان های شکسته و لکدار می توانند باعث شوند فرد پیرتر بنظر برسد، درحالیکه لبخند درخشان تر، جلوه ای از سلامتی و جوانی را ارائه می دهد. هرکسی را که شما در تلویزیون در نظر بگیرید بعید خواهد بود که لبخند کاملی نداشته باشند. لبخند به آنها درخشش و جوانی می دهد درحالیکه بطور همزمان باعث می شود که آنها جذاب تر بنظر برسند.

لبخند و آندورفین ها

زمانیکه عضلات لبخند با کشش چهره ما سیگنالی به مغز برای تحریک سیستم پاداش می فرستد، سطوح آندورفین ها یا هورمون های شادی افزایش می یابد. تحریک سیستم پاداش می تواند اثری مشابه روی میزان شادی و لذت ما همانند لذت خوردن شکلات یا دریافت جایزه نقدی داشته باشد. از این رو واقعا داشتن لبخند یک میلیون دلاری ممکن است.

کودکان ۴۰۰ بار در روز بطور متوسط در مقایسه با ۲۰ بار در روز برای بزرگسالان لبخند می زنند. اگر شما لبخند زدن را سخت می یابید، سعی کنید در اطراف افرادی که تمایل به زیاد لبخند زدن دارند، باشید. برطبق مطالعه سوئدی، زمانیکه دائما افرادی به شما لبخند می زنند، چهره را صاف نگه داشتن مشکل است.

بنابراین نه تنها سیستم حس خوب مغز ما پاداش لبخند را ارائه می دهد، بلکه موجب می شود که ما جذاب تر بنظر برسیم و سطوح استرس را کاهش می دهد. در اوضاع پراسترس، لبخند روشی عالی برای تعدیل سطوح شدید استرس و حفظ سطوح کورتیزول شما می باشد. لبخند عملکردی است که بسیاری از ما می توانیم آن را به یک عادت معمول تبدیل کنیم. در نتیجه عادت مهم لبخند زدن، با توجه به این که لبخند، شادی و سلامتی رابطه اثبات شده قابل توجهی با یکدیگر دارند، برای ارزشمندترین سرمایه گذاری انسان است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *