ارز دیجیتال

معامله ارز دیجیتال را چطور شروع کنیم؟ – بخش دوم

کیف پول Coinomi

اصولاً زمانی که شما می خواهید معاملات ارز دیجیتال را آغاز کنید بهتر است، استراتژی نگهداری را همان ابتدای کار مشخص کنید. یعنی اینکه مشخص کنید با دید بلند مدت به این معاملات نگاه می کنید یا به دید کوتاه مدت. در واقع شما می خواهید Holder باشید یا Trader. به عبارت دیگر پول نقدتان را در دست می گیرید که از بازار جنس بخرید و در همان بازار در فاصله زمانی کوتاهی اگر قیمت بالاتر رفت آن را بفروشید یا اینکه با نوسان قیمت حداقل برای بیش از ۶ ماه آینده قصد ندارید معامله ای انجام دهید. این موضوع در بازار بورس هم مطرح است اما چون در بازار ارز مفهومی به عنوان کیف دیجیتال یا Wallet نیز وجود دارد، اهمیت بیشتری می یابد. در بازار بورس، سهمی که خریداری می کنید نزد کارگزار شماست. در بازار ارز دیجیتال هم شما می توانید از صرافی که در آن معاملات خود را انجام می دهید برای نگهداری ارزهای خریداری شده استفاده کنید. در واقع هم Wallet و هم Exchange قابلیت نگهداری ارز دیجیتال شما را دارند، اما مزایای هریک حسب استراتژی شما متفاوت است.

Wallet برای :

  • دسترسی آسان
  • نگهداری طولانی مدت
  • امنیت بالاتر

و Exchange برای :

  • معامله در بازارهای مختلف ارز دیجیتال با استفاده از ابزارهای متنوع
  • خرید
  • فروش

طراحی شده است. در Exchange شما ابزارهای معاملات پیشرفته اتوماتیک، انواع نمودارها، بازارهای مختلف ارزهای دیجیتال و … را در اختیار دارید. در واقع تمرکز بیشتر بر ابزارها و بازارهای معاملاتی است. در صورتی که در Wallet تمرکز بیشتر بر نگهداری ارز دیجیتال است. البته اکنون بیشتر Wallet ها ابزار خرید و فروش ارز را نیز دارا هستند. اما شما خرید و فروش را بر مبنای قیمت پیشنهادی Wallet در لحظه انجام می دهید و گزینه دیگری وجود ندارد.

همانطور که در پست قبلی گفتم انتقال ارزهای دیجیتال با توجه به اینکه از منابع سیستم ها استفاده می کند برای شما هزینه بر است. هزینه انتقال یا Transaction Fee به ترتیب حسب ارز دیجیتال، شبکه ای بلاک چینی که برای انتقال استفاده می کنید و Exchange یا Wallet که استفاده می کنید، متفاوت خواهد بود. بنابراین بهتر است هنگام خرید و قبل از ارائه ارائه آدرس دریافت ارز دیجیتال استراتژی خود را برای نگهداری یا معامله مشخص کنید که نیاز نباشد، بعداً مجدد با صرف هزینه بین کیف پولهایتان ارزها را جا به جا کنید.

در خصوص Exchange ها بعداً مفصل صحبت خواهیم کرد. امروز در خصوص کیف پول Coinomi صحبت خواهیم کرد.

همانطور که در نوشته قبلی گفتم، کیف پول ها به دوصورت سخت افزاری و نرم افزاری وجود دارند. کیف پول های سخت افزاری امنیت بالاتری داشته و در مقابل هزینه بیشتری نیز دارند. در مقابل کیف پول های نرم افزاری هزینه کمتری (حتی رایگان) دارند اما قطعاً امنیت کیف پول سخت افزاری را ندارند. اینکه می گویم امنیت آنها پایین تر است نگران کننده نیست. زیرا کیف پول های نرم افزاری هم از پروتکل ها و قوانین سخت گیرانه امنیتی جهت محافظت از دارایی های مشتریان خود استفاده می کنند.

در این نوشته به بررسی کیف پول دیجیتال Coinomi می پردازیم و در نوشته ای دیگر به بررسی کیف پول Trust خواهیم پرداخت.

کیف پول Coinomi یکی از امن ترین، کاربرپسندترین و راحت ترین کیف پول هایی است که به صورت رایگان از دارایی های دیجیتال شما محافظت می کند. هنگام انتخاب کیف پول دیجیتال یکی از متغیرهای مهم تعداد ارزهای دیجیتالی است که آن کیف پول می تواند پشتیبانی و نگهداری کند. برای اینکه این موضوع ملموس شود مثالی عرض می کنم. فرض کنید کیف پولی دارید که فقط دلار آمریکا می توانید داخل آن قرار دهید. کیف پول دیگری وجود دارد که علاوه بر دلار آمریکا، ین ژاپن هم در آن می توانیم قرار دهیم. کیف پول دیجیتالی هم به همین شکل است. کیف پول دیجیتال نباید محدود به چند ارز مهم با دامنه بازار وسیع باشند. در آینده ممکن است بنا به نیاز بخواهید ارزی بخرید اما چون کیف پول شما آن را پشتیبانی نمی کند باید یا خرید نکنید یا آن را در کیف پول دیجیتال دیگری ذخیره کنید. مدیریت دو کیف پول دیجیتال نیز قطعاً مشکل تر از یک کیف پول دیجیتال است. بنابراین انتخاب کیف پول دیجیتال نکته مهمی است.

همچنین اگر کیف پول نرم افزاری علاوه بر نسخه موبایلی نسخه تحت وب نیز داشته باشد، مزیت بزرگی محسوب می شود. فرض کنید به تلفن همراه خود دسترسی ندارید. تحت وب می توانید اموال دیجیتال خود را مدیریت کنید. کیف پول Coinomi دارای نرم افزار تلفن همراه Android و IOS و نیز نسخه تحت وب می باشد.

دو اصطلاح در انتقال پول یا ارز دیجیتال وجود دارد که بهتر است با آنها آشنا شوید. برای دریافت ارز دیجیتال از Receive یا Deposit و برای واریز و انتقال ارز دیجیتال از Send یا Withdraw استفاده می شود. این واژگان هم در Wallet و هم Exchange کاربری دارند.

هر شخصی، به ازای هر محل نگهداری ارز دیجیتال (Wallet یا Exchange)، به ازای هر نوع ارز دیجیتال و جهت دریافت یا واریز ارز دیجیتال یک آدرس منحصر به فرد دارد که در تمام جهان منحصر به فرد بوده و تکراری نمی باشد. این آدرس هنگام انتقال ارز دیجیتال به فرستنده یا فروشنده ارز دیجیتال اعلام می شود. این آدرس توسط دارنده کیف پول می تواند تغییر یابد. اما از آنجا که آدرسی با تعداد قابل توجهی حرف و عدد می باشد، جهت جلوگیری از اشتباه در دریافت یا واریز بهتر است، این آدرس را تغییر ندهید.

نمونه زیر یک آدرس دریافت (Receive) رمز ارز Ripple که نماد آن XRP است در کیف پول Coinomi می باشد.

rL32imDDYkPSiBM3YhBQ4TX6zGQZNrE1bW

شما برای دریافت رمز ارز ریپل در کیف پول Coinomi خود می بایست آدرس فوق را در اختیار فروشنده یا انتقال دهنده قرار دهید. رمز ارز پس از دریافت تعداد مشخصی Confirmation در کیف پول شما قرار می گیرد. حسب نوع ارز دیجیتال، شلوغی شبکه ای بلاک چینی که برای انتقال استفاده می کنید و Exchange یا Wallet که برای دریافت یا ارسال استفاده می کنید، متفاوت خواهد بود. دریافت تعداد مشخصی Confirmation زمان بر می باشد. برای مثال انتقال ممکن است از ۱ دقیقه تا چندین روز طول بکشد. حتی در برخی کیف پول ها این امکان را دارید که با پرداخت مقدار بیشتری Transaction fee سرعت انتقال را بالاتر ببرید.

این نکته بسیار مهم است که هم ارسال کننده و هم دریافت کننده از یک شبکه بلاک چین برای انتقال ارز استفاده نمایند.

پس از اینکه ارسال کننده ارز دیجیتال، ارسال ارز دیجیتال را اعلام کرد، با توجه به اینکه انتقال رمز ارز به علت دریافت Confirmation ها ممکن است طولانی شود و شما نیز قطعا تا زمان انتقال رمز ارز به کیف پول دیجیتال خود پولی بابت آن پرداخت نمی کنید، می توانید از فروشنده تقاضای دریافت Hash Code انتقال کنید. با توجه به اینکه رمز ارز ها بر مبنای شبکه بلاک چین فعالیت می کنند، نقل و انتقال رمز ارزها کاملا قابل پیگیری است. شما با مراجعه به سایت هایی نظیر Blockchain.com با وارد کردن هش کد انتقالی که فرستنده آن را برای شما ارسال کرده است، عملیات انتقال را بررسی نمایید. بنابراین با توجه به اینکه عملیات انتقال قابل برگشت نمی باشد، با وارد کردن هش کد انتقال از صحت انتقال رمز ارز می توانید اطمینان حاصل نمایید.

با توجه به اینکه حجم این نوشته طولانی شد، آموزش کار با کیف پول Coinomi را در نوشته بعد توضیح خواهم داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *