bitcoin

معامله ارز دیجیتال را چطور شروع کنیم؟ – بخش اول

۱- ارز دیجیتال چیست؟

این نوشته برای کسانی است که می خواهند از ابتدا یعنی از صفر بیاموزند که چطور می توانند ارز دیجیتال را معامله کنند. همانطور که از نام ارز دیجیتال هم مشخص است، این نوع ارز به صورت کاغذی و فیزیکی موجود نیست. یعنی شما آن را نمی توانید لمس کنید یا در جیب شلوار یا کیف پولتان بگذارید. بلکه به صورت دیجیتال است و داخل کامپیوترهایی در سطح جهان ذخیره می شوند. البته شما کیف پول دیجیتالی نیز خواهید داشت که پول ها یا ارزهای دیجیتال خود را داخل آن قرار می دهید. به نظرم برای پیچیده تر و تخصصی تر نشدن موضوع کاری هم به نحوه ایجاد یا ذخیره سازی این ارزهای دیجیتال در کامپیوترها نداشته باشید. اگر علاقمند بودید ویدئوها و نوشته های بسیاری در خصوص این موضوع وجود دارد که می توانید آنها را مطالعه کنید. قصد ما در این نوشته آن است که شما را با زبانی ساده با ارز دیجیتال آشنا کنم. طوری که بتوانید خرید و فروش کنید.

ارز دیجیتال مانند ارز فیزیکی پشتوانه ای ندارد. یعنی مثلا اگر بخواهیم مقایسه کنیم در حالت سنتی و در کشور های پیشرفته در قدیم می گفتند اگر شما اسکناس به بانک مرکزی ببرید معادل آن طلا دریافت خواهید کرد. یعنی اسکناس نماینده مقداری طلا بود. به جای آنکه طلا بین مردم جابه جا شود، تبادل اسکناس یا سکه به عنوان نماینده طلا بین مردم رواج داشت. کاری نداریم که به مرور زمان به علت بدهی دولت ها بانک های مرکزی بدون پشتوانه پول چاپ کردند و باعث تورم شدند. اما خواستم بدانید داستان ارز دیجیتال با ارز و اسکناس و در واقع پول فیزیکی متفاوت است.

همانطور که چند نوع ارز برای مثال دلار، یورو، ین، ریال، درهم، یوان و …. در جهان داریم، ارزهای دیجیتال متفاوتی نیز داریم. مانند بیت کوین (Bitcoin)، اتریوم (Ethereum)، دوج کوین (Doge)، دش کوین (Dash)، ریپل (Ripple) و …. . ارزهای فیزیکی به مناطق جغرافیایی و کشورها وابسته هستند. برای مثال دلار برای کشور آمریکا و یورو برای کشورهای عضو اتحادیه اروپاست. اما در مقابل ارزهای دیجیتال متعلق به هیچ کشوری نیست و در تمام جهان قابل معامله است. نرخ ارزهای دیجیتال نسبت به ارزهای فیزیکی ارزش گذاری می شود. همچنین در حال حاضر به سمتی در حال پیشرفت هستیم که ارزهای دیجیتال به عنوان ارز رایج در بانک ها هم حضور بیشتری خواهند داشت. همچنین امکان خرید کالا و خدمت هم توسط ارز دیجیتال وجود خواهد داشت. بنابراین آینده ارزهای دیجیتال به سمت گسترش بازار و پوشش این نوع ارز پیش خواهد رفت. فارغ از موضوع این نوشته جهان به سمت عدم انحصار حرکت می کند. ارزهای دیجیتال ایجاد کننده دارند اما تعلق به کسی ندارند. یا پروژه SpaceX را بررسی کنید. پوشش اینترنت سراسری برای کل کره زمین. یعنی همه دسترسی به اینترنت دارند بدون سانسور و فیلتر. به نظرم نوعی عدالت گستری است.

پس ارزهای دیجیتال مختلفی داریم. هر ارز دیجیتال یا رمز ارز ارزشی در مقابل ارز فیزیکی یا به طور خاص دلار دارد. ارزش دلاری هر رمز ارز به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. برای مثال اتمام تولید یک رمز ارز، میزان گسترش آن بین مردم جهان، پشتیبانی فرد یا شرکتی خاص از آن رمز ارز، قدمت آن رمز ارز عواملی است که می تواند بر ارزش آن رمز ارز تاثیر داشته باشد.

۲- کیف پول دیجیتال چیست؟

زمانی که کارت های اعتباری مانند امروز مرسوم نبود همه کیف پولی داشتند که پول های رایج خود را در آن نگه داری می کردند. البته که امروز هم اکثرا کیف پول داریم اما از آن برای نگهداری کارت های اعتباری و مدارک خود استفاده می کنیم. کیف پول دیجیتال هم کارکردی همانند همان کیف پول قدیم را دارد. ارزهای دیجیتال خود را در این کیف نگه داری می کنید. اگر خاطرتان باشد گفتیم رمز ارزها مختص یک کشور خاص نیستند. پس همه آنها می توانند به عنوان پول دیجیتال رایج در نظر گرفته شوند. کیف پول دیجیتال شما محلی برای نگهداری پول های دیجیتال شماست.

شما به محتویات کیف کیف پول دیجیتال خود به صورت نرم افزاری یا سخت افزاری دسترسی دارید. حالت ساده تر آن یعنی در حالت نرم افزاری شما نرم افزار کیف پول دیجیتال خود را بر روی گوشی تلفن همراه خود نصب می کنید. هر بار که رمز ارزی می خرید یا می فروشید این کار را از کیف پول دیجیتال خود انجام می دهید. کیف پول نرم افزاری شما می تواند نسخه وب هم داشته باشد. یعنی شما به غیر از اینکه از طریق گوشی تلفن همراه خود به آن دسترسی دارید از طریق وب سایت کیف پول دیجیتال خود هم می توانید به آن دسترسی پیدا کنید. در کلیه فعالیت هایی که شما با سیستم های کامپیوتری انجام می دهید یک متغیر یا پارامتر مهم امنیت است. مخصوصاً جایی که صحبت از دارایی های شما می شود. همانطور که امنیت وب سایت اینترنتی یک بانک بسیار مهم است، ملاحظات امنیتی زیادی نیز برای کیف پول دیجیتال می بایست رعایت شده باشد. در صورتی که ارزش ارزهای دیجیتال شما بالاست پیشنهاد می شود که از کیف پول های سخت افزاری استفاده کنید که امنیت بسیار بالاتری در مقابل کیف پول های دیجیتالی نرم افزاری دارند. البته کیف پول های دیجیتال سخت افزاری هزینه خاص خود را هم دارند و می بایست خریداری شوند. جایی که می گوییم اگر ارزش ارزهای دیجیتالی شما بالا باشد، منظور ارزشی بالاتر از ۳۰،۰۰۰$ است.

در نوشته های بعدی در خصوص معرفی کیف های پول دیجیتال مختلف صحبت های مفصلی خواهیم کرد. همچنین نحوه استفاده از آنها را آموزش خواهیم داد.

۳- از کجا شروع کنیم؟

برای شروع، ابتدا در یک سایت خرید و فروش یا صرافی ارز دیجیتال ایرانی ثبت نام کنید. من خودم پس از بررسی های زیادی که داشتم اواخر سال ۱۳۹۸ سایت بید ارز را برای خرید یا فروش ارز دیجیتال انتخاب کردم. علت آن هم راحتی کار، داشتن هر دو نسخه وب و نرم افزار تلفن همراه، رعایت امنیت لازم و از همه مهم تر طی مسیر کاملا مشخص و شفاف انتقال ریال و انتقال رمز ارز می باشد.

رویه بدین شکل است که شما پس از انتخاب ارز دیجیتالی که می خواهید خریداری کنید وارد سایت می شوید و از قسمت خرید ارز دیجیتال، فروشنده رمز ارز مورد نظر خود را براساس فیلترهای مختلفی نظیر حداقل میزان خرید، قیمت هر واحد رمز ارز، موجودی رمز ارز نزد فروشنده، تاریخ ثبت درخواست فروش یا …. انتخاب می کنید. سپس بر روی دکمه درخواست خرید کلیک و مقدار رمز ارزی که می خواهید خرید کنید را وارد کرده و درخواست را ارسال می کنید. در این حالت پیامک و درخواستی برای فروشنده ارسال می شود. در صورتی که فروشنده تمایل به فروش داشت درخواست شما را قبول می کند. در این مرحله پیامی از سوی فروشنده به شما ارسال می شود و شما آدرس کیف پول خود برای آن رمز ارز را وارد می کنید. سپس هزینه ریالی رمز ارز خریداری شده را به صورت کاملا آنلاین پرداخت می کنید. نکته مهم اینجاست که این پول به حساب فروشنده نمی رود. چون هنوز رمز ارزی انتقال نداده است .بلکه به حساب سایت بید ارز به عنوان واسطه می رود. برای مطمئن شود خریدار هزینه را پرداخته و از خرید مطمئن است و پس از انتقال ارز دیجیتال نیز زیر معامله نزده و آن را لغو نمی کند که فروشنده متضرر شود. پس از پرداخت خریدار به سایت بید ارز و اعلام آن به فروشنده، فروشنده زمان معینی فرصت دارد تا رمز ارز مورد نظر خریدار را به میزان اعلامی خریدار، به آدرس کیف پول خریدار ارسال کند.

نکته ای در اینجا وجود دارد و آن این است که انتقال رمز ارز دیجیتال چون در سطح شبکه بلاکچین (شما فرض کنید اینترنت) انجام می شود و بستگی به شلوغی شبکه و کامپیوترها دارد، زمان بر می باشد. همچنین با توجه به اینکه رمز ارزها از شبکه بلاک چین استفاده می کنند، سیستم ها و کامپیوترهایی که به عنوان شاهد معامله شما بین خریدار و فروشنده قرار دارند در ازای ثبتی که از این معامله انجام می دهند هزینه ای را از فروشنده دریافت می کنند. مثل این است که دفتر ثبت اسناد رسمی از فروشنده بابت فروش ملک یا خودرو مبلغی را دریافت می کند. بنابراین فروشنده با هزینه انتقال یا Transaction fee را پرداخت کند که مبلغ آن بستگی به نوع شبکه بلاکچین و سرعتی که فروشنده بخواهد انتقال ارز دیجیتال انجام شود از ارز دیجیتال انتقالی موجود در کیف پول فروشنده کسر می شود. بسته به کیف پول یا صرافی خریدار، ۳ یا ۶ یا ۱۲ تاییدیه (Confirmation) نیاز است که این معامله رسمی شود و انتقال کامل انجام و خریدار به عنوان مالک آن مقدار رمز ارز شناخته شود. تاییدیه ها توسط سیستم ها و کامپیوترهای شاهد یا همان دفاتر ثبت اسناد رسمی در شبکه اعلام و صادر می شود. در صورتی که خریدار انتقال ارز دیجیتال به کیف پول خود را در بید ارز و تاییدیه آزاد سازی هزینه مقدار رمز ارز دیجیتال را اعلام کند، مبلغ یا هزینه بلوکه یا مسدود شده در بید ارز به فروشنده منتقل می شود.

فرایند فوق در واقع یک فرایند برنده-برنده یا win-win است. زیرا هر دو طرف یک واسطه مطمئن دارند که براساس آن اطمینان می بایند متضرر نخواهند شد. سایت بید ارز هم که اعتبار خود را براساس تاریخچه فعالیت و اسناد رسمی و معتبر ملی دارد. بنابراین نگرانی از هیچ طرفی برای از بین رفتن پول شما وجود ندارد.

من در باقی سایت ها یا صرافی های ایرانی خرید یا فروشی نداشته ام و تجربه ای در خصوص آنها ندارم .اما چون با فرایند فوق کاملا راحت هستم و نگرانی و استرسی بابت متضرر شدن ندارم، تاکنون از سایت بید ارز برای انجام معاملات خودم استفاده کرده ام و نیازی به تغییر نداشته ام.

ارز دیجیتال

فرایندی که به آن اشاره کردم، پس از چند بار که انجام دهید، کاملا برای شما روتین می شود. بنابراین نگران پیچیدگی آن نباشید. بسیار فرایند ساده ای است. در صورتی که می خواهید در سایت بید ارز ثبت نام کنید، می توانید با کلیک بر روی تصویر فوق به سایت بید ارز رفته و بدون هزینه و به سادگی ثبت نام خود را انجام دهید.

در نوشته های بعدی ۲ کیف پول دیجیتال خیلی معروف و مطمئن را معرفی و آموزش نحوه استفاده از آنها را توضیح خواهم داد. همچنین یک صرافی خارجی را جهت انجام معاملات رمز ارزها به شما معرفی و توضیحاتی در خصوص آن ارائه خواهم نمود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *