شادی

۱۰ روش علمی و عملی برای شادی بیشتر

شادی بیشتر تمایل تمامی افراد است. اما دستیابی به شادی در جامعه کنونی با وجود مشغله های فکری گوناگون، آسان و راحت نمی باشد. به منظور افزایش شادی راه حل هایی علمی و مهم تر از آن عملی وجود دارد که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم.

۱- بیشتر ورزش کنید.

یکی از بیشترین تحقیقاتی که در سال جاری در انجام شده است، در خصوص اهمیت ورزش کردن در زندگی انسانها می باشد. تحقیقی علمی در کتاب “The happiness advantage principles performance” اهمیت ورزش در میزان شادی انسانها را تایید کرده است.

به طور خلاصه، دراین تحقیق به سه گروه از مردم که دارای بیماری افسردگی  بودند پرداخته شده است. گروه اول بوسیله دارو، گروه دوم ورزش و گروه سوم با ترکیبی از دارو و ورزش تحت درمان قرار گرفتند. نتیجه درمان عبارت بود از :

پس از شش ماه هر سه گروه به منظور بازگشت بیماری افسردگی مورد بررسی قرار گرفتند. از گروه اول که با دارو تحت درمان قرار گرفته بودند، ۳۸% شرایط بازگشت به بیماری افسردگی را داشتند. از گروهی که با هر دو روش ورزش و دارو تحت درمان قرار گرفته بودند ۳۱% در معرض ابتلای مجدد به بیماری افسردگی بودند. عجیب ترین آمار مربوط به کسانی بود که بوسیله ورزش کردن درمان شده بودند. تنها ۹% از این بیماران شرایط بازگشت بیماری افسردگی را داشتند.

این تحقیق نشان داد ورزش کردن تاثیر زیادی در کاهش اثرات افسردگی داشته است.

مطالعه دیگری که در مجله Health Psychology انجام شده است، نشان داده افرادی که ورزش می کنند شادتر هستند زیرا احساس بهتری نسبت به جسم خود دارند.

تمام شواهد نشان دهنده آن است که یکی از نتایج ورزش کردن داشتن زندگی شاد است. پس منتظر چه هستید؟ همین حالا شروع به ورزش کنید. با مقدار کم آغاز کنید و کم کم ورزش را جزو یکی از عادات اصلی خود در زندگی کنید تا شادتر باشید.

۲- با کیفیت بیشتری بخوابید.

انسانها تقریباً ۱/۳ (یک سوم) یا ۳۴% از طول عمر خود را می خوابند. پس شما نمی توانید اهمیت خواب را در زندگی انسانها نادیده بگیرید.  تحقیقی جالب که در سال ۲۰۱۱ از سوی مرکز تحقیقات BPS در خصوص اهمیت خواب (چرت) بعد از ظهر منتشر شده است، تاثیر کیفیت خواب را بر میزان شادی انسان نشان داده است. این تحقیق نشان می دهد کسانی که مدتی را در بعد از ظهر می خوابند (چرت می زنند) افکار منفی کمتری را در مقایسه با افکار مثبت جذب می کنند.

این تحقیق همچنین بیان می کند که کمبود خواب (کمتر از ۸ ساعت در شبانه روز) باعث دریافت افکار منفی بیشتر و در مقابل افزایش کیفیت خواب (نه افزایش زمان خواب) موجب بهبود و تقویت دریافت افکار مثبت می شود. به عبارتی دیگر یک خواب با کیفیت موجب مثبت تر شدن افراد و در نتیجه شادمان تر شدن آنها می شود.

 ۳- گوشی تلفن همراه خود را زمین بگذارید.

مطالعه ای در دانشگاه ایالت کنت بر روی بیش از ۵۰۰ دانشجو انجام شده است نشان می دهد استفاده بیش از حد از تلفن همراه با نمرات پایین تر، اضطراب بیشتر و شادی کمتر رابطه دارد.

به طور خلاصه پی بردن به این رابطه بدین شکل است که زمان زیادی صرف استفاده از تلفن همراه به منظور کاوش در شبکه اینترنت، پیامهای دوستان در شبکه های اجتماعی و موارد مشابه در عوض مطالعه دروس دانشگاهی می شود و در نتیجه نمرات دانشجویان افت می کند. از سویی دیگر نگرانی ناشی از دست دادن اطلاعات نظیر پیامهای دوستان باعث افزایش اضطراب در فرد می شود. تمام این موارد باعث کاهش شادی در فرد می شود.

در زندگی، انسانها همواه به رعایت تعادل و میانه روی توصیه شده اند. استفاده از فناوری های جدید نیز از این موضوع مستثنی نیستند. استفاده بیش از حد همین فناوری های نو نیز تاثیر قابل توجهی در کاهش میزان شادی انسان می گذارد. بنابراین گوشی تلفن همراه خود را به کناری بگذارید تا میزان شادی شما افزایش یابد.

۴- زمان بیشتری را برای فعالیتهای اجتماعی در نظر بگیرید.

امکان دارد شما در این خصوص مواردی را قبلاً شنیده باشید، اما یکی از پنج آرزو و افسوس افراد قبل از مرگ در تحقیقی که درروزنامه گاردین چاپ شده است، صرف زمان بیشتر و در تماس بودن با افراد خانواده و دوستان می باشد.

دن گیلبرت، پروفسور رشته روانشناسی از دانشگاه هاروارد این موضوع را این چنین بیان می کند :

ما زمانی که خانواده داریم، شاد هستیم. ما زمانی که دوستانی در اطرافمان هستند، شاد هستیم. تقریباً تمامی کارها و چیزهایی که باعث شادمانی ما می شوند، در واقع تمامی اینها راه هایی جهت افزایش تعداد آشنایان و دوستان ما هستند.

از سویی دیگر، افزایش میزان روابط اجتماعی نه تنها باعث افزایش شادمانی در شما می شود، موجب افزایش ثروت شما نیز می شود. مطالعه ای که در مجله Socio-Economics انجام شده است، میزان افزایش ثروت را برای کسانی که روابط اجتماعی خود را افزایش داده اند در حدود ۱۳۰٫۰۰۰$ در سال تخمین زده است.

از این رو، هم اکنون با پسرعموی خود که در شهر دیگری زندگی می کند تماس بگیرید. این کار شما را شادتر می کند. شک نکنید.

۵- زمان بیشتری را در فضای آزاد صرف کنید.

آقای شان آکورکسی که سخنرانیهایی در دانشگاههای هاروارد و مدرسه تجارت وارتان داشته است، در کتاب مزایای شادی نوشته است که ۲۰ دقیقه حضور در فضای باز و در هوای خوب مثبت اندیشی را تقویت کرده، همچنین موجب بهبود عملکرد حافظه انسان و بهبود تفکرات انسان می شود.

مطالعه دیگری که در مدرسه علوم سیاسی و اقتصادی لندن نوشته شده است، این موضوع را تایید کرده است. در این تحقیق بهترین مکان و زمان را برای افزایش تفکر مثبت اندیشی در تعطیلات پایان هفته ، در یک روز گرم و آفتابی نزدیکی دریا، بیان کرده است.

در واقع تمامی تحقیقات انجام شده نشان می دهد روحیه مثبت اندیشی و شادی در فضاهای آزاد و باز نسبت به فضاهای بسته افزایش می یابد.

نکته جالب تر این است که بیشترین میزان مثبت اندیشی و شادی بنابر تحقیقات انجام شده در American Meteorological Society در دمای ۱۳٫۹ سانتیگراد به دست می آید.

۶- در هفته ۲ ساعت به دیگران کمک کنید.

ممکن است شما از شنیدن این موضوع متعجب شوید، اما کمک به دیگران در مقایسه با حالتی که چیزی برای خودمان می خریم، ما را بیشتر شاد می کند.

در مطالعه ای که در دانشگاه هاروارد در سال ۲۰۱۲  انجام شد، شرکت کنندگان در این تحقیق به دو گروه تقسیم شدند. به اعضای هر دو گروه مقداری پول داده شد. به گروه اول گفتند که این پول را برای خود خرج کنند و برای خودشان وسایل بخرند و به گروه دوم گفتند که پول را صرف خرید وسایل و هدایا برای دیگران کنند.

حال به نتیجه تحقیق دقت کنید :

‘افراد گروهی که برای دیگران خریدی انجام داده بودند هنگام یادآوری این کار احساس شادی بیشتری نسبت به گروه اول احساس می کردند. مهمتر از این موضوع، تمایل بیشتر افراد گروه دوم به شرکت در تجربه مشابه خرید برای دیگران و کمک به آنها در عوض پرداخت پول بود.  این موضوع یعنی چرخه ای مثبت جهت کمک و همیاری به دیگران در این افراد شکل گرفته است که خود باعث کمک بیشتر به دیگران می شود. در حالی که در گروه اول این احساس درمقایسه با گروه دوم بسیار کمتر بود.

 بنابراین هیچ تعجبی نیست که چرا میلیونرها و میلیاردرها در مباحث بشردوستانه فعال هستند. شرکت در فعالیت های بشردوستانه موجب افزایش شادی در انسان می شود. این موضوع بارها از منابع مختلف تایید شده است.

کمک به دیگران همیشه به معنای پول خرج کردن برای آنها نیست. شما می توانید برای دیگران زمان صرف کنید. در مطالعه ای که در زوریخ کشور سوئیس انجام شده است، این نظریه تایید شده است که کمک داوطلبانه به دیگران در واقع یکی از راه های رسیدن به مدارج عالی موفقیت در زندگی می باشد.

بنابراین، چند ساعت می بایست برای کمک به دیگران صرف کنیم تا احساس شادی بیشتری در ما ایجاد گردد؟ وب سایت بافر بلاگ در تحقیقی که انجام داده است میزان بهینه کمک به دیگران را ۱۰۰ ساعت در سال یا ۲ ساعت در هفته جهت غنی تر کردن زندگی و افزایش شادی بیان کرده است.

۷- مدیتیشن کنید.

شما نیز ممکن است در خصوص اهمیت مدیتیشن شنیده باشید. حقیقت این است که مدیتیشن در افزایش تمرکز، آرامش، نظم، دامنه دید و همچنین شادی تاثیر گذار است.

در تحقیقی از بیمارستان عمومی ماساچوست که بر روی اسکن مغزی ۱۶ نفر انجام شده است نتایج قبل و بعد از ۸ هفته تمرین گروهی مدیتیشن بیان شده است. بر مبنای این تحقیق پس از پایان شرکت در دوره، بخشی از مغز که مربوط به اعتماد به نفس و مهربانی بود در افرادی که در دوره شرکت کرده بودند رشد کرده و بخش هایی که مربوط به استرس بودند، کوچکتر شده بودند.

بنابراین، شما اکنون منتظر چه هستید؟ در جلسات گروهی مدیتیشن شرکت کنید تا زندگی شادتری داشته باشید.

۸- شکر گذاری را تمرین کنید.

شکرگزاری عبارتست از سپاسگزاری از هر چیز کوچک در زندگی. این موضوع تایید شده است که تمرین شکرگزاری موجب افزایش شادی می شود. در تحقیقی که در این زمینه در مجله روانشناسی جامعه و شخصیت  انجام شده است پیشنهاد شده تمرکز خودآگاه بر روی موضوع شکرگزاری انجام گردد تا موجب بهبود احساسات و خصوصیات فردی گردد. بنابراین در خصوص هر موضوع کوچکی در زندگی خود سپاسگزار باشید، زیرا بسیاری از مردم مانند شما خوشبخت نیستند و فرصتهایی مانند آنچه در اختیار شماست را در دست ندارند.

۹- در ازای خرید کالاها و اجناس جدید، برای بدست آوردن تجربیات جدید هزینه کنید.

هرکسی می داند که شادی و خوشحالی با پول خریدنی نیست. اما اگر شما به دنبال هزینه کردن برای جستجوی موفقیت و کامیابی هستید، برای بدست آوردن یک تجربه هزینه کنید، نه  برای خرید یک کالای گران قیمت. مطالعه ای که در علوم روانشناسی انجام شده است نشان می دهد کسانی که در تلاش برای خرج کردن پولشان جهت بدست آوردن تجربه ای جدید هستند در مقابل کسانی که پول خود را صرف خرید کالای جدیدی می کنند، اثرات بلندمدت مثبت بهتری دریافت کرده اند. برای مثال شما فرض کنید هزینه ای را که می خواهید صرف خرید یک بوفه جدید کنید را برای سفر به یک مکان جدید در کنار خانواده انجام دهید. به نظر شما کدامیک اثر بیشتری دارند؟ با یادآوری کدام یک از این خاطرات (سفر به یک مکان جدید یا خرید بوفه)  احساس شادی بیشتری به شما دست می دهد؟ کدام خاطره در ذهن شما ماندگارتر است؟

پس در استراتژی های زندگی خود جهت خرج کردن پول، این موضوع را مد نظر داشته باشید که برای دریافت تجربیات جدید نیز هزینه کنید.

۱۰- توجه به معنویات را در برنامه هفتگی خود قرار دهید.

مطالعه ای که در مجله مرزهای روانشناسی انجام شده است نشان می دهد افرادی که به طور مرتب و فعال در فعالیت های مذهبی شرکت می کنند، از کسانی که این کار انجام نمی دهند یا نظم و ترتیبی در انجام این کار ندارند، شادتر هستند. این بدان معنی نیست داشتن دین و مذهب، قطعاً موجب افزایش شادی در انسان می شود، اما این تایید شده است که انجام فرایندهای مذهبی موجب افزایش آرامش و تفکر مثبت اندیشی در انسان می شود.

پی نوشت :

در تحقیقی که در دانشگاه هاروارد در خصوص شادی در طول ۷۵ سال در خصوص شادی انجام شده است، نشان می دهد  تمام آنچه که برای شادمانی مورد نیاز است در عشق خلاصه می شود” . به طور خلاصه، در ۱۰ نکته ای که در این مقاله به آن اشاره شد پس زمینه ای از عشق به چشم می خورد. عشق به خدا، عشق به انسانها و از همه مهمتر عشق به خودمان.

به عنوان یک مربی سلامت روان، من شخصاً اعتقاد دارم که عشق به خود در جامعه امروزی از یاد رفته است. بسیاری از افراد، از جسم و بدن خود غافل هستند و این کار را بیشتر با خوردن غذای زیاد و ورزش نکردن انجام می دهند.

به اعتقاد من همه ما آرزوی داشتن جسمی سالم را در ذهن خود داریم. برخی از ما تلاش می کنیم که به آن برسیم اما موفق نمی شویم. کلید اصلی اینکه به این هدف خود نمی رسیم این است که بر روی مسائل اشتباه تمرکز می کنیم. ما بر روی علوم رفتاری و روانشناسی تمرکز نمی کنیم. همه ما می دانیم که زندگی ما از رفتارهای ما شکل می گیرد، اما باز هم آنها را نادیده می گیریم.

این مقاله با نگاهی به متنی در همین زمینه از وب سایت “Life Hack” نوشته شده است.

به نظر شما کدامیک از روشهای زیر را برای افزایش شادی موثر می دانید؟ (می توانید چند موضوع را انتخاب کنید)

مشاهده نتایج

Loading ... Loading ...

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *