۱۰ روش برای شناسایی استعداد ها و علاقه مندی ها

زمان هایی پیش می آید که از خود سوال می کنیم “واقعاً من در چه چیزی استعداد دارم؟” یا “من به چه چیزی علاقه مندم؟”. در حقیقت شما با این سوالات به دنبال شناخت بیشتر از خود هستید تا با افزایش شناخت بتوانید مسیر بهتری را در زندگی آینده خود طی کنید. در این نوشته با ده نکته‌ی ساده، استعدادها و علاقه مندی های  خود را شناسایی کرده و آنها را به کار بگیرید:

در آزمون ارزیابی کیفیت زندگی شرکت کنید.

آیا فکر می‌کنید این ارزیابی‌ها و آزمون‌ها، یک رویکرد جامع و مناسب برای همه‌ی افراد می‌باشند؟ دوباره به آن فکر کنید.

برای درک پتانسیل و توانایی خود در زندگی، شرکت در ارزیابی کیفیت زندگی بسیار موثر خواهد بود. این ارزیابی ساده و آزاد به شما کمک می‌کند تا عملکرد خود را در جنبه‌های مختلف زندگی درک کنید. همچنین این ارزیابی به شما کمک می‌کند تا آن جنبه‌هایی که نیازمند توجه بیشتری هستند را شناسایی کنید.

علاوه بر این، آزمون‌های شخصیتی یک روش عینی برای درک عوامل دخیل در رفتار خاص شما می‌باشند. آزمون شخصیت‌شناسی مایرز-بریگز یک آزمون محبوب است که به تشخیص الگوهای شخصیتی پیچیده‌ی شما کمک می‌کند. این آزمون می‌تواند مشخص کند که انگیزه‌های شما در زندگی چه چیزهایی هستند.

به محض اینکه متوجه شدید در کدام دسته قرار می‌گیرید، می‌توانید نقاط قوت و ضعف خود را به وضوح در زندگی روزمره‌ی خود مشاهده کنید. در هنگام مصاحبه‌ی شغلی، اولین قرار ملاقات یا هر موقعیت مهم دیگر، از این نکات به نفع خود استفاده کنید و نقاط قوت کشف شده‌ی خود را به کار بگیرید.

چیزی که باعث می‌شود احساس قوی تری داشته باشید را کشف کنید.

آیا تا به حال این احساس را داشته اید که همه چیز آسان و راحت شده ‌است؟ اینکه پاسخ را می‌دانید یا قادر به یافتن پاسخ هستید؟ وقتی احساس راحتی و آسانی داریم، این احساس معمولاً همان استعداد ذاتی و درونی ما است که نمود پیدا می‌کند.

به زمانی که قوی‌ترین احساس خود را دارید و فرصت‌های زیادی که باعث می‌شوند این احساس را داشته باشید، توجه کنید. اگر رابطه‌ی شما به طور طبیعی با کودکان خوب است، ببینید آیا می‌توانید وقت خود را صرف فعالیت‌های فوق برنامه‌ی مدرسه کرده یا به دوستانی که به نگهداری از بچه‌های خود نیاز دارند، کمک کنید. اجازه دهید که نقاط قوت شما، برنامه‌ی شما را تنظیم کنند.

مشخص کنید که برای چه چیزی بیشترین هزینه را می‌کنید.

وقتی صحبت از خواسته و آرزوهایمان می‌شود، اغلب پول حرف اول را می‌زند. استفاده از اپلیکیشن‌های رایگان و ساده مثل Mint برای مدیریت امور مالی، یک روش عالی برای تشخیص میزان هزینه‌ی شما می‌باشد.

وقتی راه درستی را پیش می‌گیرید، متوجه ارزش و میزان هزینه‌ی خود می‌شوید، و احتمالاً در هزینه‌های خود به درستی عمل کرده‌اید. اگر به میزان هزینه‌ی سالیانه‌ی خود برگردید و ببینید که بیشترین میزان هزینه مربوط به کلاس تناسب اندامی می‌باشد که آن را دوست دارید، از آن به عنوان نشانه‌ای از ورزشگرایی و ورزش‌دوستی استفاده کنید. برای مسابقات جاده‌ای ثبت‌نام کنید، نوع جدیدی از کلاس‌ها را امتحان کنید و یا فقط به یک شیوه‌ی زندگی سالم متعهد باشید.

از دوستان خود بپرسید که بهترین و بدترین شاخصه‌های کیفیت زندگی شما چه چیزهایی هستند.

می‌دانید که دوستان شما بسیار صادق هستند. اما نکته‌ی مهم در مورد پرسیدن سوال در خصوص شاخصه‌های کیفیت زندگی از دوستان قابل‌اعتماد این است که همه‌ی آنها معمولاً یک چیز را می‌گویند. اینکه متوجه شوید افراد دیگر نیز شما را از همان منظر می‌بینند، بسیار خشنودکننده است و این امر قطعاً شاخصی از استعداد می‌باشد.

از دیدگاه دوستان خود در مورد آن چیزی که بهتر است انجام دهید، استفاده کنید. آیا شما در عین حالی که کمی پرحرف و منفی‌نگر هستید، دلسوز و مهربان نیز هستید؟ از این دلسوزی و مهربانی برای آرامش، نفس کشیدن و اجازه‌ی صحبت به دیگران دادن استفاده کنید. از استعداد ذاتی خود برای تقویت آن بخش‌هایی از طرز کار خود که ممکن است نیاز به بهبود دارند، استفاده کنید

از خانواده‌ی خود در مورد چیزهایی که در کودکی دوست داشتید، بپرسید.

گاهی اوقات، کسانی که ما را به مدت طولانی‌تری می‌شناسند، اطلاعات بهتری در مورد ما دارند. از خانواده‌ی خود بپرسید که در دوران کودکی چه کارهایی را انجام می‌دادید. شاید تنها یا با دوستان خود بازی می‌کردید، شاید داستان‌هایی را خلق می‌کردید، به نوشتن علاقه داشتید، نقاشی می‌کشیدید، نقش بازی می‌کردید، بیس‌بال بازی می‌کردید یا کتاب‌هایی را می‌خواندید. به احتمال زیاد اینها چیزهایی هستند که هنوز آنها را دوست دارید، اما برخی از آنها را با بزرگ‌تر شدن، مسئولیت‌پذیر شدن، بالغ‌ شدن و جدی‌تر شدن، به راحتی فراموش کرده‌اید.

این ذهنیت‌ها و خاطرات را به عنوان راهنما برای بازی و نمایش در نظر بگیرید. ببینید که چه میزان از دوران کودکی خود را می‌توانید با پیروی از حس بازی و نمایش خود، بازسازی کنید. به کارگیری و استفاده از استعداد خود در بازسازی، به مغز شما فرصتی می‌دهد تا بازی کنید و همچنین شما را در هر عرصه‌ای از زندگی، موفق‌تر و کارآمدتر می‌کند.

وقایع روزانه خود را ثبت کنید.

افکار خود را هر روز صبح، در چند صفحه ثبت کرده و بقیه‌ی روز خود را به کارهای خود بپردازید. جریان نوشتن آگاهانه می‌تواند در شناسایی استعداد شما بسیار موثر باشد. پس از یک هفته به سراغ این چند صفحه‌ای که نوشته‌اید، بازگردید و آنها را دوباره بخوانید. متوجه سیل افکار زیادی خواهید شد که باز خواهند گشت و به یک ایده‌ی اصلی ختم می‌شوند. این امر معمولاً یک استعداد یا خواسته است.

از نوشته‌ی خود برای یافتن پاسخ‌های پنهان استفاده کنید. چه چیزهایی را از دست داده‌اید؟ آرزوی چه چیزهایی را دارید؟ دوست دارید چه فرصت‌هایی برای شما پیش بیاید؟ بنابراین از دفتر وقایع روزانه استفاده کنید تا فهرستی از نقاط قوت و فرصت‌ها را ایجاد کنید تا اهدافی که با آن نقاط قوت شما همسو هستند را مشخص کنید.

دنبال استعداد در دیگران بگردید.

گاهی اوقات، الهام گرفتن از استعدادهای دیگران باعث می‌شود درک کنیم که در چه چیزهایی نیز خوب هستیم. اگر شما یک نویسنده هستید و چیزی می‌خوانید که کاملاً مطابق روحیه‌ی شما می‌باشد، بنابراین سعی کنید آن چیزی که دقیقاً شما را سرزنده می‌کند، مشخص کنید.

در مقابل، اگر استعدادی در دیگران می‌بیند و احساس حسادت می‌کنید (نگران نباشید، همه‌ی ما اینگونه هستیم)، می‌توانید از این امر نیز به سود خود استفاده کنید. از آن فرد بخواهید که شما را راهنمایی کند یا به شما مشاوره بدهد، و یا می‌توانید در هنگام خوردن قهوه با او صحبت کنید. برقراری ارتباط و دیدن استعداد در دیگران، فرصت‌ها و ارتباطاتی را ایجاد خواهد کرد و در عین حال، به شما کمک خواهد کرد که استعداد خود را شناسایی کنید.

مجموعه‌های کتاب، موسیقی و فیلم خود را بررسی کنید.

رسانه‌ای که ما از آن استفاده می‌کنیم به چیزهای زیادی در مورد آنچه که ما به آن ارزش قائل هستیم، اشاره می‌کند، اما چیزی که ما در اختیار خود داریم فراتر از آن را به ما می‌گوید. این امر در حقیقت یک عامل هویت‌ساز می‌باشد. من به شدت از آن کتاب‌هایی که در مترو خواندم، آگاهی و اطلاعات دارم زیرا می‌دانم که برحسب ظاهر، در حال شناسایی مولفه‌های پنهایی خودم در رفت‌وآمدهای صبحگاهی هستم.

نیم‌نگاهی به تمامی مجموعه‌هایی که جمع‌آوری کرده‌اید، بیندازید. آن مجموعه‌ای که ایده‌ی سازگار و مناسبی دارد چیست؟ این مجموعه احتمالاً چیزی است که شما را تحریک می‌کند. آن را بیشتر بررسی کنید. آیا یک همایش، کلاس یا کارگاهی وجود دارد که بتوانید از این استعداد بهره ببرید؟ چگونه می‌توانید با کسانی که از مجموعه‌ی شما لذت می‌برند، ارتباط برقرار کنید؟ همه‌ی این راهکارها به ارتباطات و تعامل احتمالی منجر می‌شود، بنابراین با خودِ بااستعدادتان پیش بروید.

به یاد داشته باشید که از چیزهایی سپاسگزار بوده‌اید.

وقتی افراد برای چیزی از ما تشکر می‌کنند، به نوعی به ما کمک کرده‌اند. توجه داشته باشید که در حقیقت برای چه چیزی تشکر می‌کنید. آیا یک شنونده‌ی خوب هستید؟ آیا یک معلم خوبی هستید؟ آیا یک مشوق خوبی هستید؟ همه‌ی اینها استعداد هستند، هر چند که کوچک به نظر می‌رسند.

به خاطر داشته باشید که استعداد شما نباید تنها در خدمت دیگران باشد، بلکه باید برای شما نیز مفید باشند. اگر همیشه از خود گذشتگی و فروتنی دارید، از استعداد خود به عنوان یک پرستار استفاده کنید تا از خودتان مراقبت کنید. بدانید که با از خودگذشتگی، توانایی خود را برای از خودگذشتگی نسبت به دیگران را افزایش می‌دهید.

پذیرای تغییر باشید.

بدانید که با افزایش سن، ذائقه‌ی ما تغییر می‌کند و نقاط قوت ما افزایش می‌یابند. به خودتان اجازه ندهید که با داستان‌ها و اتفاقات مکرر و یکسان، از خودراضی باشید. اگر می‌گویید که من ورزشکار نیستم چون در دبیرستان ورزش نمی‌کردم، بنابراین به خودتان این شانس را نمی‌دهید که استعدادهای جدید خود را شناسایی کنید.

پذیرای تغییر بودن به معنای رها شدن از اندیشه‌های متصور شده و پذیرش صادقانه‌ی دنیای پیرامون شما است. این نوع پذیرا بودن شما را به کشف استعدادهای جدید سوق خواهد داد و شما را آماده می‌کند تا با هر چالشی که بر سر راه شما قرار می‌گیرد، مقابله کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *